Skip to main content

 

Neoadjuverende kemo ved endetarmskræft forlænger overlevelsen

ASCO: Total adjuverende terapi ved lokalavanceret endetarmskræft øger alle overlevelsespunkter efter syv år – også den samlede overlevelse (OS) – sammenlignet med standardbehandling.

Det viser de nye og endelige resultater af fase III-studiet PRODIGE 23, (abstract #LBA3504), der blev præsenteret søndag ved en Oral session på årets ASCO-kongres. 

I studiet blev i alt 461 patienter randomiseret 1:1 til enten at modtage standardbehandling med kemostråleterapi, operation og adjuverende kemoterapi (gruppe A) eller samme behandlingsregime plus neoadjuverende mFOLFIRINOX (gruppe B). 

Ved medianopfølgningen på 82,2 måneder var alle overlevelsesdata bedre i arm B end i arm A – også OS som var 76,1 procent i arm A og 81,9 procent i arm B. 

Den absolutte stigning i femårsoverlevelsen var 7,6 procent for sygdomsfri overlevelse (DFS) og 6,9 procent for OS. Derudover var den 9,9 procent for metastasefri overlevelse (MFS) og 5,7 procent for kræftspecifik overlevelse (CSS) i arm B sammenlignet med arm A.

Den 7-års kumulative forekomst af lokalt tilbagefald var 5,3 procent i arm B og 8,1 procent i arm A (p=0,38). I alt blev der rapporteret 55 dødsfald i arm A og 42 i arm B. 

Syvårs-overlevelsesresultater:

 

Arm A:
CRT 
7-års estimat [95% CI] 

Arm B:
mFOLFIRINOX + CRT
7-års estimat

[95% CI] 

Stratificeret HR [95% CI]  

DFS

62,5%

67,6%

0,80

MFS

65,4%

73,6%

0,73

OS

76,1%

81,9%

0,73

CSS

79,6%

84,9%

0,66